Newsroom

Newsroom / Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zrezygnował z koncepcji podatku jednolitego

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zrezygnował z koncepcji podatku jednolitego


22.12.2016

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zrezygnował z koncepcji podatku jednolitego

21 grudnia 2016 r. Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat informujący, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem dla osób fizycznych. Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazał w oświadczeniu, że decyzja o rezygnacji z przedmiotowej koncepcji podyktowana była w dużej mierze interesem przedsiębiorców i analizą potencjalnego wpływu rozwiązania na osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zgodnie z założeniami miały zostać obciążone wyższymi daninami publicznoprawnymi.

KERM uciął tym samym związane z tym zagadnieniem spekulacje i towarzyszącą im niepewność co do przyszłego kształtu prawa podatkowego w Polsce. Wcześniejsze przekazy medialne wywołały falę niepewności, szczególnie po stronie osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą oraz po stronie wspólników spółek osobowych (jednym z głównych założeń omawianej reformy miała być bowiem likwidacja 19% stawki podatkowej dla przedsiębiorców).

Zaniechanie prac legislacyjnych oznacza, że w najbliższym czasie nie czekają nas fundamentalne zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a działalność gospodarcza będzie nadal efektywną strukturą wynagradzania i alternatywą dla standardowej umowy o pracę. Uproszczenia związane z jej prowadzeniem przewidywane w projektowanej Konstytucji Biznesu, w naszej ocenie, spowodują także, że rozwiązanie to będzie coraz bardziej zyskiwało na popularności. Podobnie spółka komandytowa, która nadal będzie stanowiła atrakcyjny podatkowo model prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wdrożeniem systemu wynagradzania opartego na świadczeniu usług w ramach działalności gospodarczej lub przekształceniem biznesu, to zespół naszej Kancelarii pozostaje do Państwa dyspozycji.

 

Kontakt:

Paweł Tomczykowski

Paweł Tomczykowski
Partner Zarządzający
E: pawel.tomczykowski@ozogtomczykowski.pl
T: +48 22 480 81 00

Joanna Stolare

Joanna Stolarek
Managing Associate
E: joanna.stolarek@ozogtomczykowski.pl
T: +48 22 480 81 00


To również może Cię zainteresować: