O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Będzie można odziedziczyć nawet najmniejszą firmę już od przyszłego roku?

Będzie można odziedziczyć nawet najmniejszą firmę już od przyszłego roku?


18 grudnia 2017 | Podatki

15 grudnia na portalu alebank.pl ukazał się komentarz Anny Turskiej, Wiceprezes Zarządu, do artykułu Zbigniewa Biskupskiego pt. "Będzie można odziedziczyć nawet najmniejszą firmę już od przyszłego roku?".

"Firma obecna na rynku od lat, zyskuje na wartości już choćby z racji swojego stażu. Tymczasem w Polsce firmy osób fizycznych – a takich jest przeważająca większość –formalnie kończą swój byt wraz ze śmiercią przedsiębiorcy. Od prawie trzech lat trwają prace legislacyjne, które mają to zmienić. Właśnie teraz wkraczają w decydującą fazę.

Najstarsze firmy rodzinne działają w Japonii. Rekordzistka ma staż liczący ponad… 1 400 lat, a jeden z japońskich hoteli ma udokumentowaną sukcesję 46  pokoleń!

Firmy rodzinne w Polsce nie mogą się pochwalić tak długą historią, a są dziś przecież filarem polskiej gospodarki i stanowią około 36 procent małych i średnich przedsiębiorstw; po uwzględnieniu jednoosobowej działalności gospodarczej ten udział zbliża się do 80 proc. Rzecz w tym, że obowiązujące obecnie przepisy z zakresu prawa gospodarczego i podatkowego sprawiają, że firma osoby fizycznej jest tożsama z tą osobą – jej NIP-em, PESEL-em, REGON-em itp. Gdy więc umrze przedsiębiorca, formalnie byt jego firmy się kończy. Spadkobiercy lub inni sukcesorzy przed kontynuowaniem biznesu muszą sami wejść w rolę przedsiębiorcy „od zera” czyli od zarejestrowania nowej działalności gospodarczej."

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu na stronie alebank.pl

Zobacz naszą ofertę w obszarze:
Planowanie podatkowe

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.