O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Jak skasować puste faktury. MF ma nowy sposób na zwalczanie handlu kosztami

Jak skasować puste faktury. MF ma nowy sposób na zwalczanie handlu kosztami


12 września 2017 |

11 września w Dzienniku Gazety Prawnej ukazał się komentarz Jacka Matarewicza, Lidera Praktyki VAT, Akcyzy i Ceł, w artykule Marka Chądzyńskiego pt. "Jak skasować puste faktury. MF ma nowy sposób na zwalczanie handlu kosztami".

Jak skasować puste faktury. MF ma nowy sposób na zwalczanie handlu kosztami

"Krajowa Administracja Skarbowa już teraz ma prawo do zakupu kontrolowanego. Może go stosować tylko w przypadku kilku określonych rodzajów przestępstw większego kalibru. Takich jak np. wprowadzenie do obrotu towarów bez zapłacenia akcyzy, jeśli szkoda fiskusa przekracza 50-krotność minimalnej pensji (dziś to 100 tys. zł). Na każdy taki zakup musi się jednak zgodzić Prokurator Generalny po zapoznaniu się z materiałami prowadzonego śledztwa.

Jak ustalił DGP, Ministerstwo Finansów pracuje nad czymś w rodzaju uproszczonej wersji zakupu kontrolowanego. Chce, żeby kontrolerzy KAS mogli odpowiadać na ogłoszenia w stylu „sprzedam koszty” i kupować puste faktury. Nie po to, by gromadzić materiał dowodowy na potrzeby postępowania w sądzie, lecz żeby zdobyć NIP nieuczciwego wystawcy faktury. A potem – korzystając z baz danych skarbówki – namierzać jego „kontrahentów”."

Przeczytaj cały artykuł na podatki.gazetaprawna.pl

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.