O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Jakie spółki z zagranicy są podejrzane

Jakie spółki z zagranicy są podejrzane


13 czerwca 2017 |

W dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita ukazał się komentarz Anny Turskiej, Lidera Praktyki Planowania Podatkowego do artykułu Pawła Rochowicza pt. "Jakie spółki z zagranicy są podejrzane".  

"Ministerstwo Finansów wyjaśnia, kiedy zakładanie firm w innych krajach służy unikaniu podatków.

Resort finansów opublikował w poniedziałek komunikat ostrzegający przed stosowaniem schematów biznesowych przynoszących agresywne optymalizacje podatkowe. Tym razem opisano różne działania związane z tworzeniem za granicą spółki, która de facto jest zarządzana z Polski. To kolejna odsłona strategii fiskusa, pokazująca, w jakich sytuacjach można zastosować tzw. klauzulę obejścia prawa i podważyć korzyści podatkowe wynikające z takiej optymalizacji.

Figuranci w zarządzie

Komunikat dotyczy spółek „na terytorium kraju obcego, które nie prowadzą tam rzeczywistych operacji gospodarczych (...), w których polski podatnik nabywa udziały i poprzez które ma być kontynuowana jego działalność w Polsce, przy czym dochody mają w założeniu podlegać opodatkowaniu wyłącznie na terytorium tego kraju obcego". MF zastrzega, że chodzi o spółki rejestrowane nie tylko w tzw. rajach podatkowych, ale też w krajach Unii Europejskiej, w tym w Luksemburgu i na Cyprze. Komunikat wspomina też o spółkach zarejestrowanych w Szwajcarii."

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przeczytaj cały artykuł w wersji online na stronie RP.pl

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.