O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Luksemburg uwiódł portfele Polaków

Luksemburg uwiódł portfele Polaków


17 października 2017 |

W dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu ukazał się komentarz Anny Turskiej, doradcy podatkowego, Lidera Praktyki Planowania Podatkowego do artykułu Jarosława Królaka pt. "Luksemburg uwiódł portfele Polaków".

"Dokręcenie podatkowej śruby przez polski rząd spowodowało, że nasi inwestorzy uciekli z Cypru. Bezpieczną przystanią okazał się Luksemburg

Przez wiele lat Cypr uważany był nie tylko za kraj o dogodnych warunkach fiskalnych, ale wręcz za raj podatkowy. Z okazji zaoszczędzenia na podatkach korzystali także obywatele i spółki polskie (zazwyczaj fundusze inwestycyjne), zakładający na Cyprze swoje firmy czy spółki córki. Nagle raj został zamknięty, przynajmniej dla Polaków. Z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w ubiegłym roku polscy inwestorzy wycofali z Cypru aktywa o wartości 6,5 mld zł. Jednocześnie zanotowano wielki przyrost, bo aż o 19 mld zł, polskich inwestycji w Luksemburgu. Zapytaliśmy ekspertów o przyczyny tych dwóch zjawisk. Podkreślają, że nie można mówić o prostym przerzuceniu kapitału z Cypru do Luksemburga, a przyczyn jest co najmniej kilka."

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przeczytaj cały artykuł w wersji online na stronie PB.pl.

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.