O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Rachunki bankowe pod nadzorem fiskusa

Rachunki bankowe pod nadzorem fiskusa


3 listopada 2017 |

3 listopada w dzienniku Rzeczpospolita ukazał się artykuł Macieja Zborowskiego, adwokata i doradcy podatkowego pt. "Rachunki bankowe pod nadzorem fiskusa".

"Szef Krajowej Administracji Skarbowej przanalizuje ryzyko wykorzystania banków i SKOK do wyłudzeń skarbowych. Będzie też mógł zablokować firmowe rachunki. Co, gdy się pomyli? – pyta prawnik.

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu mającego zapobiegać oszustwom w podatku VAT. Jego realizacja będzie się wiązała z wdrożeniem systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR) i wzmocnieniem pozycji szefa KAS jako organu przeciwdziałającego wyłudzeniom.

Szef KAS będzie analizował ryzyko wykorzystywania działalności banków i SKOK do wyłudzeń skarbowych. W toku analizy szef KAS uwzględni m.in. wskaźnik ryzyka, czyli parametr, który jeden raz dziennie będzie ustalała izba rozliczeniowa (w praktyce Krajowa Izba Rozliczeniowa SA) za pomocą systemu STIR oraz przy użyciu kryteriów ekonomicznych, geograficznych, przedmiotowych, behawioralnych i powiązań, na podstawie algorytmów uwzględniających najlepsze praktyki sektora bankowego i SKOK w zakresie przeciwdziałania popełnianiu przestępstw, w tym skarbowych."

Aby przeczytać cały artykuł zapraszamy na rp.pl

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.