O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Rozbieżne wyroki nie są podstawą rozstrzygania na korzyść podatnika

Rozbieżne wyroki nie są podstawą rozstrzygania na korzyść podatnika


21 czerwca 2017 |

21 czerwca 2017 r. w Rzeczpospolitej ukazał się komentarz Macieja Zborowskiego, Senior Associate w Zespole Postępowań Podatkowych i Sądowych na temat rozbieżności wyroków sądu i ich wpływu na rozstrzygnięcia nowych spraw. 

"Jeżeli orzecznictwo sądowe, nawet mimo początkowych różnic, wypracowało zasadniczo akceptowany kierunek wykładni przepisu podatkowego, to nie ma podstaw do stosowania klauzuli in dubio pro tributario.

Kanwą sprawy był wniosek o interpretację ustawy o CIT. Spółka chciała się upewnić, czy zapłata odsetek od pożyczek udzielonych przez byłego wspólnika będzie dla niej kosztem uzyskania przychodów.

Fiskus odpowiedział, że zmiana statusu wierzyciela, wynikająca ze zbycia udziałów po zawarciu umowy pożyczki, nie skutkuje ponowną weryfikacją ograniczeń wynikających z niedostatecznej kapitalizacji. Zmiana ta powoduje jedynie utratę przymiotu kwalifikowanego pożyczkodawcy na dzień spłaty pożyczki, ale nie na dzień jej udzielenia. Zastosowanie ograniczenia w zaliczeniu wypłaconych odsetek do kosztów uzyskania przychodów, wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT, będzie uzależnione od przekroczenia krytycznej wielkości zadłużenia wobec podmiotów kwalifikowanych w dniu wypłaty odsetek."

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przeczytaj cały artykuł w wersji online na portalu RP.pl

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.