O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Wymiana udziałów po 1 stycznia 2017 r.

Wymiana udziałów po 1 stycznia 2017 r.


2 stycznia 2017 |

2 stycznia 2017 r. w Rzeczpospolitej ukazał się atykuł Bartosza Mroczkowskiego, Associate w Zespole Optymalizacji i Planowania Podatkowego poświęcony zmianom w prawie dotyczącym wymiany udziałów.

"Od 1 stycznia 2017 roku wymiana udziałów nie jest neutralna podatkowo, jeżeli jej głównym lub jednym z głównych celów jest uniknięcie lub uchylenie się od zapłaty daniny.
Jest to skutek zmian wprowadzonych w art. 10 ust. 4 ustawy o CIT. Dodatkowo, dodany do niniejszego artykułu ust. 4a wprowadza domniemanie prawne, że każda wymiana udziałów, która nie zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, służyła uniknięciu lub uchyleniu się od opodatkowania. Celem tych zmian jest w szczególności przeciwdziałanie stosowanym przez niektórych inwestorów schematom podwyższania kosztu uzyskania przychodu zbywanych aktywów. Sprzedaż akcji/udziałów przez spółkę, do której zostały one wniesione w formie wymiany udziałów, z reguły nie powodowała znaczących obciążeń podatkowych (w przeciwieństwie do zbycia tych udziałów/akcji bezpośrednio przez inwestora). W rezultacie, inwestor stawał się właścicielem spółki kapitałowej ze środkami pieniężnymi, które nie podlegały opodatkowaniu."

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przeczytaj cały artykuł w wersji online na portalu RP.pl

Zobacz naszą ofertę w obszarze:
Planowanie podatkowe

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.