O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Zmiana rezydencji podatkowej sposobem na inwigilację

Zmiana rezydencji podatkowej sposobem na inwigilację


14 września 2017 |

Na portalu Interia.pl ukazał się komentarz Macieja Zborowskiego, adwokata i doradcy podatkowego, do artykułu pt. "Zmiana rezydencji podatkowej sposobem na inwigilację". 

"Polscy rezydenci podatkowi podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że co do zasady w Polsce opodatkowany jest ich cały dochód, niezależnie od tego, w którym państwie został on osiągnięty. Nawet jeśli funkcjonujące umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania i inne zasady sprawiają, że dany dochód jest zasadniczo opodatkowany gdzie indziej, jego wysokość może mieć wpływ także na opodatkowanie w Polsce. To nie jedyny problem.

Organy podatkowe coraz więcej wiedzą o podatnikach

Organy podatkowe dysponują coraz większą liczbą informacji o podatnikach, posiadanych przez nich majątkach i dokonywanych transakcjach. Swoją wiedzę czerpią głównie od samych zainteresowanych, zobowiązanych do przekazywania wielu danych. Coraz częściej jednak potrzebne informacje przekazywane są organom także przez inne podmioty, przede wszystkim banki i inne instytucje finansowe. Rośnie również znaczenie międzynarodowej wymiany informacji. W efekcie tajemnica bankowa w odniesieniu do fiskusa staje się fikcją."

Przeczytaj cały artykuł na m.interia.pl

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.