Wydarzenia
Newsroom / Wydarzenie / Relacja ze spotkania mentoringowego: Rozszerzamy działalność firmy na rynki zagraniczne. Z jakiego wsparcia warto korzystać i czego unikać?

Relacja ze spotkania mentoringowego: Rozszerzamy działalność firmy na rynki zagraniczne. Z jakiego wsparcia warto korzystać i czego unikać?


09.03.2018

Relacja ze spotkania mentoringowego: Rozszerzamy działalność firmy na rynki zagraniczne. Z jakiego wsparcia warto korzystać i czego unikać?

7 marca 2018 r. w Katowicach, odbyło się spotkanie mentoringowe „Rozszerzamy działalność firmy na rynki zagraniczne. Z jakiego wsparcia warto korzystać i czego unikać?”, którego partnerem była Kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia Dobrochny Kochańskiej, Członek Zarządu krajowego stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, która przywitała wszystkich zebranych. Bogumił Sobula, Wiceprezydent Miasta Katowice, przedstawił realne działania, które podejmuje Urząd Miasta Katowice na rzecz przedsiębiorców. O doświadczeniach związanych z zakładaniem oddziałów w Londynie i w Palo Alto w USA opowiadał Tomasz Brodziak, Członek Zarządu Kotrak S.A. Heinz Pascher, prezes platformy gospodarczej Górny Śląsk – Górna Austria i konsultant ABA w Polsce, przedstawił, dlaczego warto rozważyć Austrię nie tylko jako rynek zbytu.

Na zakończenie spotkania, prelegenci z Kancelarii Ożóg Tomczykowski przybliżyli kwestie podatkowe związane z ekspansją zagraniczną firm. Bartosz Mroczkowski, doradca podatkowy, zaprezentował powiązania pomiędzy formą prawną przedsiębiorstwa, a podatkami, które za nimi podążają. Podpowiadał, jak zacząć biznes lub przenieść go za granicę w sposób, który nie narazi nas na dodatkowe konsekwencje finansowe. Wiceprezes Kancelarii, Anna Turska, zwróciła szczególną uwagę na ryzyko, które niesie działalność gospodarcza za granicami kraju oraz wymieniła sposoby na to, jak uniknąć zakwalifikowania przedstawicielstwa firmy jako oddziału, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.