Newsroom

Newsroom / Fundacja rodzinna potrzebna od zaraz! VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych

Fundacja rodzinna potrzebna od zaraz! VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych


19.03.2019

Fundacja rodzinna potrzebna od zaraz! VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych

Coraz więcej polskich przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzonej działalności, zaczyna zastanawiać się nad przekazaniem biznesu następcom, w sposób, który zagwarantuje utrzymanie przez pokolenia własności w rękach rodziny. Pojawia się pytanie – czy aktualnie obowiązujące rodzime regulacje dają im takie możliwości? Właściciele spółek, w szczególności firm rodzinnych, mają do dyspozycji jedynie powszechnie obowiązujące przepisy kodeksu spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego, a one nie są wystarczająco elastyczne. W poniedziałek 18 marca w Poznaniu rozpoczął się VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych. Pierwszego dnia w sesji panelowej mieliśmy przyjemność prowadzić dyskusję, której tematem była „Fundacja rodzinna dla polskiego biznesu – sposób na udaną sukcesję”. Założeniem panelu była odpowiedź na pytania:

  • Jak zapewnić utrzymanie firmy w rękach rodziny i jednocześnie zabezpieczyć przyszłość jej członków?
  • Jakie ryzyka wiążą się z sukcesją międzypokoleniową i jak nimi zarządzać?
  • Jakie możliwości daje fundacja rodzinna i dlaczego takie rozwiązanie potrzebne jest w polskim prawie?

W panelu udział wzięli Henryk Orfinger - Prezes Zarządu Laboratorium Kosmetyczne dr Irena Eris, Andrzej Szymański – Prezes Zarządu Lars oraz Wojciech Piasecki – Współwłaściciel Torf Corporation.

W trakcie dyskusji Henryk Orfinger powiedział, że jego marzeniem jest, aby wreszcie zostało uchwalone w Polsce prawo, które pozwoli spełniać cele właścicieli firm rodzinnych dotyczące trwałości biznesu. To właśnie instytucja fundacji rodzinnej pozwala zabezpieczyć wszystkie kluczowe aspekty mające wpływ na trwałość i bezpieczeństwo majątku. Kancelaria Ożóg Tomczykowski bierze aktywny udział w dyskusji na temat możliwości ustawowego wprowadzenia fundacji rodzinnej do polskiego porządku prawnego dodał H. Orfinger.

Andrzej Szymański zwrócił uwagę na fakt, że polski biznes boryka się z bardzo podobnymi problemami, co firmy zagraniczne, a jedyną różnicą może być wielkość obrotów. Niezależnie jednak od wartości firmy czy wolumenu obrotów przygotowanie strategii przekazania biznesu jest zawsze aktualne. Odpowiednie zaplanowanie przez właściciela firmy sposobu jej dziedziczenia w istotny sposób obniża ryzyko wystąpienia przeszkód sukcesyjnych, a także eliminuje prawdopodobieństwo pogorszenia się sytuacji przedsiębiorstwa w wyniku zmiany kadry zarządzającej.

Henryk Orfinger zwrócił także uwagę na fakt, że fundacja rodzinna pełni także funkcję „opiekuna rodziny” – jest stróżem porządku w rodzinie i zapewnia działanie firmy na pokolenia. Wojciech Piasecki stwierdził, że tworzenie fundacji rodzinnych jest potrzebne, ponieważ pozwala uniknąć rozdrobnienia majątku i zabezpiecza interesy bliskich.

Przygotowanie planu sukcesji z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwia desygnowanie przyszłego następcy, a także wskazanie momentu przekazania mu wiedzy i majątku. Ponadto, plan sukcesji determinuje rolę nestora będącego założycielem firmy w dalszych losach rodziny już po zakończeniu kariery biznesowej. Wojciech Piasecki dodał, że sukcesja jest największym wyzwaniem, jakie stoi przed założycielem firmy. Mówił, że nie chodzi o samą firmę, ale także majątek, który zgromadził właściciel.

Dziękujemy gościom panelu za udział w dyskusji i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na problem sukcesji, a organizatorowi – Instytutowi Biznesu Rodzinnego – za poruszenie tak ważnego tematu.

Kontakt:

Paweł Tomczykowski

Partner Zarządzający, Prezes Zarządu

Katarzyna Karpiuk

Senior Associate