Newsroom / Należyta staranność w transakcjach krajowych - MF ogłasza wytyczne
26.04.2018
Ministerstwo Finansów opublikowało dokument „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”. Wskazuje on okoliczności, które powinny być brane pod uwagę w ocenie należytej staranności w postępowaniu podatnika, który nieświadomie brał udział w oszustwie podatkowym (np. karuzeli podatkowej).
W pracach MF nad przygotowaniem dokumentu uczestniczyła Kancelaria Ożóg Tomczykowski.
Oszustwa podatkowe w VAT są ogromnym problemem, z którym muszą mierzyć się także uczciwi podatnicy. Mogą bowiem nieświadomie stać się częścią schematu sprzedaży towarów, który ma na celu wyłudzenie podatku. Organy podatkowe z reguły zarzucają nieświadomym uczestnikom takiego oszustwa, że nie dochowali należytej staranności w doborze kontrahentów i realizacji transakcji. Brak jednoznacznych przesłanek, które organ podatkowy powinien uwzględnić, prowadził niejednokrotnie do sytuacji, w której podatnik nie miał możliwości udowodnienia swojej rzetelności.
Przygotowanie i publikacja „Metodyki…” daje nadzieję na ograniczenie ryzyka podatkowego w tym względzie. Organy podatkowe dostaną wytyczne, które powinny wziąć pod uwagę podczas kontroli podatkowych. Podatnicy zaś dostają informację, jakie okoliczności będą traktowane przez administrację skarbową jako obarczone wyższym ryzykiem podatkowym.
Do najważniejszych zasad wskazanych przez „Metodykę…” należą:
W ocenie Ministerstwa Finansów, zachowanie należytej staranności podatnika należy oceniać w kontekście jego działań w celu potwierdzenia formalnego statusu podatnika oraz w zakresie realizacji transakcji.
Kryteria formalne obejmują weryfikację kontrahenta w KRS lub CEIDG, sprawdzenie jego statusu jako podatnika VAT, weryfikację posiadanych koncesji (jeżeli jest to istotne w danej branży), weryfikację upoważnienia osób działających w imieniu podatnika.
Zdecydowanie trudniejsze w praktyce będzie jednak zastosowanie kryteriów transakcyjnych. Wynika to z mnogości sytuacji, które mogą wystąpić w działalności gospodarczej.
Do katalogu przesłanek, które powinien uwzględnić podatnik rzetelny, należą m.in:
Weryfikacja kontrahenta nie powinna ograniczać się wyłącznie do nawiązywania współpracy. Podatnik powinien brać pod uwagę także okoliczności, które pojawiają się na etapie realizacji transakcji.
MF zwraca uwagę, że wprowadzane narzędzia walki z oszustwami podatkowymi powinny być stosowanie kompleksowo, co pozwoli na minimalizację ryzyka podatkowego. Argumentem potwierdzającym należytą staranność podatnika może więc być również stosowanie mechanizmu płatności podzielonej, który wchodzi w życie od 1 lipca 2018 r.
Jeżeli wskazana kwestia ma znaczenie dla Państwa działalności i chcieliby się Państwo dowiedzieć więcej o zasadach potwierdzania należytej staranności przez podatnika, prosimy o kontakt.
Kontakt: