Newsroom

Newsroom / Zmiana sposobu uiszczania podatku przy spadku dochodów

Zmiana sposobu uiszczania podatku przy spadku dochodów


15.02.2021

Zmiana sposobu uiszczania podatku przy spadku dochodów

Odprowadzanie uproszczonych zaliczek jest nieopłacalne finansowo dla firm, które podczas epidemii tracą finansowo. Komentarz Marka Kończaka, Associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, dla Rzeczpospolitej.

Jeszcze tydzień (do 22 lutego) został przedsiębiorcom na wpłatę pierwszej zaliczki na PIT/CIT. Jest to więc ostania chwila na rozważenie, czy nie warto zmienić formuły rozliczeń ze skarbówką, jeśli z powodu epidemii koronawirusa sytuacja finansowa danej firmy była gorsza niż w poprzednim roku.

„Tarcza antykryzysowa wprowadziła wyjątek od zasady polegającej na braku możliwości zmiany określonego sposobu płacenia zaliczek w ciągu trwającego roku podatkowego. Ci, którzy płacili zaliczki uproszczone, mogli w trakcie zeszłego roku przejść na normalne. Dotyczyło to małych podatników, czyli firm mających roczne przychody do 2 mln euro. Pod warunkiem, że ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne epidemii koronawirusa. – Ta preferencja nie została jednak przedłużona na 2021 r. – uważa Marek Kończak."

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał w wydaniu dziennika Rzeczpospolita z dnia 15 lutego 2021 r.

Kontakt: