Po wczorajszej publikacji projektu ustawy o fundacji rodzinnej, na który od kilku lat czekają właściciele polskich firm rodzinnych, w mediach zawrzało. Nasi eksperci Paweł Tomczykowski, Partner Zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski oraz Katarzyna Karpiuk, odpowiedzialna za Praktykę Sukcesji w Biznesie, udzielili kilku ważnych komentarzy, w których ocenili rozwiązania prawne i podatkowe zaproponowane w projekcie ustawy.

Zachęcamy do lektury wybranych komentarzy.

 

Rzeczpospolita

Paweł Tomczykowski, Partner Zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski

„Fundacja zapłaci 19 proc. podatku, jeśli otrzyma dywidendę od zależnej od niej spółki. Jeśli później fundacja przekaże dywidendę beneficjentom, oni nie zapłacą już podatku. Przyjęto więc rozwiązanie takie jak w spółce kapitałowej, obciążonej łącznie 34,4 proc. podatku, raz na poziomie spółki i drugi – na poziomie wspólników (tu: fundacji). Co więcej, podwójne opodatkowanie wystąpi niemal natychmiast i nie będzie odroczone, jak wypłata dywidendy przez „spółkę córkę” do „spółki matki”. Powstaje pytanie, czy nie warto obniżyć podatku od wypłat do fundacji, by zachęcić właścicieli firm rodzinnych do kontynuacji biznesu. Podobne zachęty wprowadziło wiele bogatszych od Polski państw.”

 

GazetaPrawna.pl

Paweł Tomczykowski, Partner Zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski

„Dobre wiadomości są następujące: fundacja nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej, wprowadzono długo wyczekiwane przez przedsiębiorców miarkowanie zachowku oraz ustawową regulację zrzeczenia się zachowku. Fundacja będzie opodatkowana 19-proc. CIT; nie będzie mogła korzystać z preferencyjnego 9-proc. CIT. Wniesienie przez fundatora mienia będzie neutralne podatkowo. Wypłaty na rzecz beneficjentów spokrewnionych z fundatorem oraz samego fundatora będą zwolnione od podatku od spadków i darowizn w tej części, jaka została sfinansowana z mienia wniesionego przez fundatora do fundacji (oraz dochodów z niego). Pozostali beneficjenci będą opodatkowani 19-proc. stawką tego podatku.”

 

Prawo.pl / Podatki

Paweł Tomczykowski, Partner Zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski

„Z perspektywy stricte podatkowej brak jest spektakularnych rozwiązań zachęcających polski biznes do korzystania z fundacji rodzinnej. Przeważył wąski interes fiskalny zamiast długoterminowego i szerokiego interesu gospodarczego kraju. O powodzeniu lub porażce zaproponowanych rozwiązań decydować będzie przeświadczenie fundatora, czy rzeczywiście chce, by firma była prowadzona przez pokolenia. Podatki nie będą tu motywatorem, ale też specjalnie nie będą przeszkadzać. Dobrze, że to etap prekonsultacji – być może Ministerstwo Finansów zdobędzie się na głębszą refleksję i wsłucha się w postulaty środowiska firm rodzinnych, które z pewnością się pojawią.”

 

Prawo.pl / Prawo

Katarzyna Karpiuk, odpowiedzialna za Praktykę Sukcesji w Biznesie

„Istotną kwestią jest znaczna elastyczność w tworzeniu fundacji rodzinne. Po pierwsze, w przypadku tworzenia fundacji rodzinnej „za życia” fundatora dopuszcza utworzenie fundacji przez więcej niż jedną osobę fizyczną, czyli np. współmałżonków czy też rodzeństwo wspólnie prowadzące firmę. To ważne, bo tylko blisko spokrewnieni z fundatorem beneficjenci będą zwolnieni z podatku od otrzymywanych z fundacji świadczeń.”