Urzędy Skarbowe nie mogą przedłużać terminu zwrotu VAT, nawet jeśli uważają, że decyzje podatników nie były uzasadnione ekonomicznie. Komentarz dr. Jacka Matarewicza, Lidera Praktyki VAT, Akcyzy i Ceł w Kancelarii Ożóg Tomczykowski oraz eksperta BCC dla Rzeczpospolitej.

„Organy podatkowe coraz częściej wydłużają zwrot VAT, argumentując to wątpliwościami, czy decyzje ekonomiczne podatnika były racjonalne. Komentowany wyrok wbrew pozorom nie odcina się od takich praktyk. W mojej ocenie potrzeba dodatkowego zweryfikowania zasadności zwrotu nie oznacza, że jakiekolwiek niezrozumienie myśli biznesowej czy w ogóle inna koncepcja/wizja organu prowadzenia firmy podatnika mogą uzasadniać wydłużenie zwrotu na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT. Regulacja ta odnosi się do wątpliwości co do rzetelności transakcji, np. konieczności zweryfikowania, czy podatnik nie brał udziału w karuzeli podatkowej i czy ten zwrot nie jest efektem takiej oszukańczej działalności. Wątpliwości te powinny być jednak jakoś uprawdopodobnione. W przeciwnym razie zwrot w ustawowym terminie byłby fikcją.”

Artykuł poświęcony zwrotowi VAT oraz komentarz naszego eksperta można przeczytać w drukowanym wydaniu dziennika Rzeczpospolitej z dnia 4 września 2020 roku oraz pod tym linkiem.

Skontaktuj się z nami

dr Jacek Matarewicz

Partner I Praktyka VAT, Akcyzy, Cła i Postępowań Podatkowych

Lider Praktyki VAT, Akcyzy, Cła i Postępowań Podatkowych

E: j.matarewicz@tomczykowscy.pl

T: 22 480 81 00, 661 975 552