O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Dwukrotnie zmniejszyła się liczba mandatów karnych za wykroczenia skarbowe

Dwukrotnie zmniejszyła się liczba mandatów karnych za wykroczenia skarbowe


9 listopada 2020 | Podatki

Spadek liczby mandatów, zdaniem ekspertów nie wróży nic dobrego. W przyszłym roku kontrole zostaną zaostrzone, aby pokryć bieżące straty w budżecie. Komentarz dr. Jacka Matarewicza, Lider Praktyki Postępowań Podatkowych w Kancelarii Ożóg Tomczykowski dla portalu money.pl.

„Ponad 50,1 tys. mandatów karnych za wykroczenia skarbowe zostało nałożonych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej w od stycznia do końca września 2020 roku. Jak wynika z przekazanych danych, to przeszło 2 razy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wówczas takich kar było 111,5 tys.

- W tych danych nie dostrzegam nic pozytywnego. To nie jest przejaw dobrej woli ze strony organów skarbowych czy realizacja zapowiadanych wcześniej postulatów, aby nie karać za błędy. Ustawy antycovidowe przewidywały zamrożenie wszelkich postępowań podatkowych lub karnoskarbowych. Boję się, że te statystyki mogą być motywatorem czy uzasadnieniem do tego, żeby zaostrzyć działania, jak tylko pandemia odpuści – komentuje dr Jacek Matarewicz, lider praktyki VAT, Akcyzy i Ceł w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.”

Zapraszamy do lektury całego artykułu na portalu money.pl.

Zobacz naszą ofertę w obszarze:
Podatki pośrednie (VAT, akcyza, cło)

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.