O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Hity i buble prawne 2020 roku - komentarz naszego eksperta

Hity i buble prawne 2020 roku - komentarz naszego eksperta


28 grudnia 2020 |

2020 rok obfitował w wiele zmian w przepisach, również podatkowych. Od stycznia 2021 r. podatnicy mogą się spodziewać kolejnych zmian. Komentarz Pawła Tomczykowskiego, Partnera Zarządzającego w Kancelarii Ożóg Tomczykowski w Dzienniku Gazecie Prawnej.

„Czas pandemii koronawirusa nie zatrzymał ustawodawcy. Wręcz przeciwnie. Kolejne tarcze antykryzysowe wprowadzały zmiany również w podatkach. Zwykle korzystne, choć część z nich powodowała wątpliwości. Poza tym weszły w życie nowe przepisy o JPK_VAT. Od 1 stycznia zaczną obowiązywać istotne zmiany w PIT i CIT. Większość jak wskazują eksperci jest niekorzystna dla podatników. Wchodzą też zmiany w VAT, z czego część jest korzystna.

W 2021 r. możemy się spodziewać kolejnych zmian zarówno w VAT, podatkach dochodowych, jak i w procedurach Wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy zestawienie najlepszych i najgorszych zmian z punktu widzenia podatników. Uwzględniliśmy w nim przepisy, które zostały uchwalone w 2020 r., niezależnie od tego, czy weszły w życie w bieżącym roku, czy też zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. albo wejdą w życie w trakcie roku. Typując hit, eksperci kierowali się tym, czy rozwiązanie pozytywnie wpłynęło lub wpłynie na prowadzenie działalności gospodarczej oraz czy jest ono korzystne dla podatników. Typując zaś bubel, brali pod uwagę to, czy dany przepis utrudni życie firmom i osobom fizycznym oraz czy jest niejasny i może rodzić spory z fiskusem. Jak co roku, niestety, najmniej kłopotów sprawiło wskazanie bubli.”

Zwycięzca jest bezapelacyjny opodatkowanie spółek komandytowych CIT. Potwierdza to prawdę, że w Polsce jest jedna grupa, która stale ma dociskaną śrubę. To polscy przedsiębiorcy. Należy przy tym z całą mocą podkreślić, że jednym jest rzucenie kolejnej kłody pod nogi rodzimego biznesu, a drugim abstrakcyjne i wynalezione na potrzebę chwili uzasadnienie wprowadzanych zmian. – uważa Paweł Tomczykowski, Partner Zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski.

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej dnia 28.12.2020 r.

Zobacz naszą ofertę w obszarze:
Planowanie podatkowe

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.