O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Minister Finansów planuje kolejną nowelizację ustawy o VAT

Minister Finansów planuje kolejną nowelizację ustawy o VAT


12 września 2016 | Podatki

Wysocy urzędnicy Ministerstwa Finansów zapowiadają przedstawienie w najbliższym czasie propozycji istotnych zmian w przepisach o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zapowiedziami, projekt nowelizacji może zostać ogłoszony jeszcze we wrześniu 2016 r. Celem nowelizacji ma być „uszczelnienie” rozliczeń podatkowych. Zgodnie bowiem z wyliczeniami Komisji Europejskiej, wartość podatku VAT, który nie jest wpłacany do budżetu państwa przez nierzetelnych podatników wynosi w Polsce ok. 45 mld zł.

Do katalogu planowanych zmian należy powrót do 30% sankcji w podatku od towarów i usług. Sankcja ta ma znaleźć zastosowanie w przypadku gdy podatnik zaniży podatek należny, zawyży podatek naliczony lub nie wpłaci podatku w związku z brakiem złożenia deklaracji. Natomiast w przypadku wystawiania faktur pustych, Ministerstwo Finansów postuluje wprowadzenie sankcji 100%.

Ministerstwo planuje również szereg innych rozwiązań:

  • ograniczenie możliwości kwartalnego rozliczenia VAT;
  • zmianę zakresu towarów objętych mechanizmem odwróconego rozliczenia VAT;
  • wprowadzenie kaucji rejestracyjnej dla niektórych nowych podatników VAT;
  • utworzenie szybkiej procedury wykreślania podmiotów z rejestru podatników VAT czynnych;
  • zaostrzenie wymogów dotyczących rejestracji dla celów VAT nowych podmiotów, rozszerzenie możliwość odmowy rejestracji nowego podmiotu (np. w przypadku sytuacji uznania, że podmiot tak naprawdę nie istnieje), sankcje dla pełnomocników rejestrujących tzw. „słupy”.

Nowe regulacje, według Ministerstwa Finansów miałyby obowiązywać już od 2017 r. W związku z powyższymi zapowiedziami zalecamy baczne śledzenie  procesu legislacyjnego.

Zwracamy uwagę, że wskazany pakiet zmian jest jednym z elementów, podejmowanej przez Ministerstwo Finansów, walki z nierzetelnymi podatnikami VAT. Należy podkreślić, że w praktyce wystąpienie nierzetelnych rozliczeń u danego podatnika może nieść niekorzystne konsekwencje również dla jego kontrahentów. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad możliwością zarządzenia wskazanym ryzykiem, nasi doradcy są do Państwa dyspozycji.

Zobacz naszą ofertę w obszarze:
Podatek VAT

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.