O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Niesprawdzenie kontrahenta może oznaczać utratę prawa do odliczenia VAT

Niesprawdzenie kontrahenta może oznaczać utratę prawa do odliczenia VAT


29 maja 2017 |

W dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita ukazał się artykuł Wojciecha Kotowskiego Senior Associate w Zespole Podatku VAT, na temat nowelizacji przepisów o VAT i ich wpływu na branżę budowlaną. 

"Może się zdarzyć, że budynek stoi, a mimo to fiskus i sąd uznają, że usługi budowlane nie zostały wykonane, a zaksięgowane faktury są fikcyjne co do opisanych w nich transakcji.
Oszustwa podatkowe kosztują budżet państwa miliardy złotych, więc walka z nimi jest priorytetem administracji podatkowej. W wyniku nowelizacji przepisów o VAT, od 1 stycznia 2017 r. administracja podatkowa zyskała kolejne uprawnienia, które mają jej pomóc w skutecznej eliminacji wyłudzeń. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że wielu podatników dotychczas łączyło ryzyko wystąpienia oszustwa z obrotem towarowym. Potwierdzała to praktyka administracji podatkowej oraz działania ustawodawcy, który w przeszłości wprowadził specjalne zasady rozliczeń lub specjalne zasady odpowiedzialności dla podatników sprzedających m.in. paliwa, metale szlachetne, stal, złom, czy artykuły elektroniczne. Od 1 stycznia 2017 r. odwrotne obciążenie dotyczy natomiast usług, w tym w szczególności usług budowlanych."

Aby przeczytać cały artykuł zapraszamy na strone rp.pl

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.