O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Skarbówka ściga wystawców pustych faktur

Skarbówka ściga wystawców pustych faktur


25 kwietnia 2018 |

25 kwietnia w dzienniku Rzeczpospolita ukazała się opinia Jacka Matarewicza, adwokata i doradcy podatkowego w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, w ramach arykułu Moniki Pogoszewskiej pt. "Skarbówka ściga wystawców pustych faktur".

 

"Blisko 40 mld zł chcieli wyłudzić w ciągu trzech lat tzw. znikający podatnicy. Wciąż brakuje wytycznych, jak mają się bronić przed nimi uczciwe firmy.

Ponad połowa nieprawidłowości wykrytych w kontrolach podatkowych dotyczyła tzw. znikających podatników. Chodzi o oszustów, którzy pomimo wystawiania faktur i deklarowania należnego VAT nie wpłacali go do budżetu. Tracą na tym i budżet państwa, i uczciwi kontrahenci, którzy padli ofiarą oszustów.

Ministerstwo Finansów podsumowało dane za lata 2015–2017. Wskazało, że mimo spadku liczby kontroli rośnie ich skuteczność. Administracja skarbowa przeprowadziła w tym czasie ponad 131 tys. kontroli, z czego blisko 84 tys. (64 proc.) dotyczyło badania rzetelności rozliczenia VAT.

– Stwierdzono uszczuplenia podatkowe na łączną kwotę 67,8 mld zł. Z tego 39,3 mld zł stanowiły ustalenia nieprawidłowości wskazanych w art. 108 ustawy o VAT (znikający podatnik) – poinformował wiceminister finansów Piotr Walczak w odpowiedzi na interpelację nr 20600. Zaznaczył, że wynikiem była odmowa nieuzasadnionych zwrotów VAT na łączną kwotę 3,7 mld zł..."

 

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem na stronie rp.pl

 

Zobacz naszą ofertę w obszarze:
Podatek VAT
Podatki pośrednie (VAT, akcyza, cło)

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.

Elva dressed as a fairy Facebook icon LinkedIn icon