O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Wydłużenie terminu zgłoszenia do CRBR do 14 lipca

Wydłużenie terminu zgłoszenia do CRBR do 14 lipca


14 lipca 2020 | Prawo

W związku z awarią systemu informatycznego, o jeden dzień wydłużono możliwość zgłaszania danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Komentarz Pawła Szumowskiego, Senior Associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski dla portalu rp.pl.


„Do poniedziałkowego popołudnia awaria nie została jeszcze usunięta. Jak podało Ministerstwo Finansów w komunikacie, termin będzie przedłużony o jeden dzień – do 14 lipca. Resort wykorzystał tu „awaryjne” wyjście z art. 60 ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, w którym przewidziano taką sytuację. „Do biegu terminów (…) nie wlicza się okresu od chwili wystąpienia awarii (…) do chwili zamieszczenia informacji o ich usunięciu” – głosi przepis art. 60 ust. 2. MF obwieściło w komunikacie, ze do terminu nie wlicza się dnia 13 lipca, gdy awaria nastąpiła. 

- Przepis ten jest koniecznym wentylem bezpieczeństwa w szczególności ze względu na fakt, że przepisy karne ustawy nie przewidują możliwości odstąpienia od wymierzenia kary w przypadku naruszenia terminu na zgłoszenie do CRBR – komentuje Paweł Szumowski, radca prawny w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Przypomina on, że w zakresie kar administracyjnych wynikających z tej ustawy nie stosuje się odpowiednio przepisów postępowania administracyjnego.”

Cały artykuł można przeczytać na portalu rp.pl.

Zobacz naszą ofertę w obszarze:

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.

Elva dressed as a fairy Facebook icon LinkedIn icon