O&T w Mediach
Newsroom / O&T w Mediach / Zmiana przepisów o akcyzie ratunkiem dla gastronomii

Zmiana przepisów o akcyzie ratunkiem dla gastronomii


2 grudnia 2020 |

Żeby odzyskać akcyzę za zakupiony alkohol firmy muszą czekać, aż piwo się zestarzeje. Jednak w związku z pandemią resort finansów powinien umożliwić wcześniejsze odzyskanie podatku lub powrót do procedury zawieszenia akcyzy. Komentarz Bartłomieja Senderowskiego, Associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

„Bartłomiej Senderowski, associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, zwraca uwagę, że w całej Unii Europejskiej podatek akcyzowy staje się wymagalny w momencie dopuszczenia wyrobów akcyzowych do konsumpcji w państwie członkowskim, w którym ma to miejsce (np. poprzez zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy w odniesieniu do wyrobów akcyzowych).

Choć kwestia wymagalności podatku uregulowana jest wszędzie jednolicie, Dyrektywa Horyzontalna przewiduje pewnego rodzaju elastyczność państw członkowskich w ustaleniu zasad zwrotu podatku akcyzowego, co z kolei mogłoby mieć znaczenie przy regulacjach dotyczących zwrotu alkoholi do składu podatkowego i objęcia ich ponownie procedurą zawieszonego poboru akcyzy.”

Zapraszamy do lektury całego artykułu na portal prawo.pl.

Zobacz naszą ofertę w obszarze:
Planowanie podatkowe
Podatek VAT

Newsletter

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać kolejne wydania aktualności podatkowych, prosimy zapisać się na nasz newsletter.